در زندانهای مغان و مشکین شهر اخبار بسیار نگران کننده از اعمال شکنجه های غیر اخلاقی جنسی و...  

 
 

بر اساس اظهارات مستند چند تن از فعالین حرکت ملی آذربایجان که طی قیامهای مردمی شهرهای مغان و مشکین شهر بازداشت شده و پس از تحمل هفته ها زندان توام با شکنجه های وحشت زا آزاد گردیده اند به نظر می رسد برخی از زندانیان هویت طلب تورک در معرض انواعی از شکنجه های جنسی و غیر اخلاقی قرار گرفته اند.

دو نوجوان ازاد شده از زندان مغان شهادت داده اند که در طی دوران حبس، در حالیکه چشمها، دستها و پاهای  انان بسته بوده، چندین بار لباسهای آنان را از تن خارج کرده و مامورین بصورت جمعی در حضور یکدیگر بر روی اندام، صورت و دهان آنها ادرار کرده اند!

همچنین از زندان مغان خبر می رسد که دست کم در یک مورد مامورین در اقدامی جمعی، یکی از فعالین تورک را بصورت تحقیر آمیزی لخت کرده، اورا بر روی زمین خوابانده و در جنایتی شنیع، حیوانی و شرم آور، اقدام به استفاده از ....  کرده اند. این جنایت سبعانه سبب بروز شوک عصبی جانکاه و نیز خونریزی شدید گردیده و موجب عفونت درد آور اندامهای مصدوم این نوجوان عدالت طلب گردیده است!

همچنین اخباری که از زندان مشکین شهر منتشر شده حاکی از انجام اقدامات مشابه علیه محبوسین حرکت ملی آذربایجان می باشد.

یکی از فعالین آزاد شده مشکین شهری اظهار می دارد که مامورین رژیم آپارتاید در حالیکه رفتارهای جنسی از خود نشان می دادند ، چندین بار وی را تهدید به تجاوز جمعی کرده اند!

حاضیرلایان آراز 25 July 2006 ساعات 8:54

      آخرین اخبار از زندانیان آذربایجان

زنجان:

رضا عباسی – عضو موسس کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان – همچنان از 6 تیر در بازداشت است و علیرغم پایان تحقیقات قاضی از تبدیل قرار بازداشت وی خودداری مینماید.

تبریز :

تنی چند از دستگیر شدگان تبریز که به زندان اوین منتقل شده بودند شب 28 تیر به تبریز بازگردانده شدند ، بدین ترتیب غلامرضا امانی، چنگیز بخت آور، حسن حیدراوغلو ، حسن ارک ( حاجی ابوئی)- علی حامد ایمان هم اکنون در زندان تبریز به سر می برند. بدلیل عدم ملاقات این زندانیان با خانواده ها اطلاعات دقیقی از سلامت جسمی و روانی آنان در دست نیست.

 هر جند در روزهای اخیر جمعی از بازداشت شدگان به قید وثیقه آزاد شده اند با این حال هر روز اسامی دیگری از بازداشت شدگان مشخص میگردد از جمله فردی به نام رحیم ولی پور یک ماه پیش دستگیر شده است.

هدایت ذاکر – دبیر مدارس تبریز – که پارسال به اتهام اقدام علیه امنیت ملی زندانی گردیده بود 31 تیر ماه پس از گذراندن 7 ماه زندان به صورت مشروط آزاد گردیده است.

همچنین حسین احمدیان دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی 31 تیرماه بعد از یک ماه حبس در انفرادی به قید وثیقه آزاد شده است.

اردبیل:

اکبر خوب از فعالین حرکت ملی آذربایجان که بدنبال تظاهرات مردم اردبیل در ششم خرداد بازداشت شده و هفته ها در زندان به سر برده بود 30 تیر با حکم دادگاه انقلاب این شهر به 50 ضربه شلاق و 300 هزار تومن جریمه نقدی محکوم و سپس به قید وثیقه آزاد شده است. جلال تقوي ديگر فعال اردبيلي نيز امروز دوم تير با وثيقه 50 مليون ريالي آزاد گرديد.

 گزارشهای دریافتی از زندان اردبیل حاکی از آن است که عباس لسانی همچنان به اعتصاب غذای خود ادامه میدهد و حالش هر روز وخیمتر میگردد در این رابطه بنا به تصمیم شورای تامین استان اردبیل ، خانواده لسانی حق بازگشائی مغازه پلمپ شده خود را ندارند. لازم به ذکر است که این مغازه تنها منبع درآمد این خانواده می باشد که از تاریخ ۱۳ خردادماه پلمپ شده است.

همچنین دو نفر از دانشجویان دانشگاه اردبیل به نامهای حامد اسماعیلی و حسین خیاطی که 5 تیر بازداشت ( یک روز قبل از تظاهرات اردبیل ) و پس از 10 روز حبس و شکنجه آزاد شده بودند از طرف دادگاه انقلاب اردبیل احضار گردیده اند.

مراغه :

دادگاه انقلاب شهرستان مراغه ضمن احضارآقایان یاشار حکاک پور مراغی(دانشجوی سابق دانشگاه زنجان )،حامد یگانه پور(دانشجوی دانشگاه آزاد مراغه)،مجید پژوهفام(استاد دانشگاه)،داوودعظیم زاده (معلم)وعلیرضا حقی که هرکدام باقید وثیقه 30 میلیون تومانی آزاد هستند،زمان دادگاه این افراد را۱۵ مردادماه اعلام نمود افراد فوق باید در روز 15 مرداد همراه وکیلشان محمد رضا فقیهی در دادگاه انقلاب شهرستان مراغه به ریاست قاضی سلیمی حضور یابند اتهامات این افراد قومیت گرایی ،اقدام علیه امنیت ملی ،تبلیغ علیه نظام ،نشر اکاذیب ،توهین به رهبری وتحریک مردم به اغتشاش وبرهم زدن نظم عمومی وتخریب اموال عمومی عنوان گردیده است.

محمد رضا فقیهی وکالت نامبردگان را بر عهده دارد.

 2 مرداد 1385

با آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

لسانی با سرم زندگی می کند

خانواده آقای لسانی پس از روزها تلاش و اصرار اخیرا توانسته اند با عباس لسانی، یکی از مقاومترین هویت طلبان آذربایجان، در زندان اردبیل ملاقات کنند. بر اساس اظهارات نگران کننده همسر و مادر مضطرب ایشان، حال عباس بسیار وخیم است و قادر به ایستادن و حتی نشستن برروی صندلی نیست. وی به دلیل اعتصاب 35 روزه غذا و اعتصاب 11 روزه آب، در بیمارستان زندان بستری است و تحت سرم های پی در پی غذائی قرار دارد.  وزن لسانی بعد از  46 روز اعتصاب، 30 کیلوگرم کمتر شده  و به 85 کیلوگرم رسیده است!

اوضاع جسمانی لسانی بسیار وخیم است. چهره او به شدت رنگ پریده و چشمان او حالتی کم فروغ یافته و به دلیل دهها روز اعتصاب جهاز گوارشی و کلیه های وی دچار ناراحتی های سختی شده است. عباس به رغم اصرار شدید و مگرر دوستان صمیمی و اعضای خانواده برای توقف اعتصاب غذا، سرسختانه اعلام کرده است که تا احقاق حقوق محبوسین سیاسی سلسله قیامهای ضد آپارتاید ملت آذربایجان، دست از اعتصاب غذای خود بر نخواهد داشت!

عباس لسانی مبارز، نویسنده و شاعر حماسه سرای تورک، یکی از سرشناسترین چهره های حرکت ملی آذربایجان است. او در گذشته به دلیل انتشار تقویم تورکی(1380)، اجرای سخنرانی و برگزاری تئاتر ملی درقورولتای عظیم قلعه بابک(تیرماه 1381)، رهبری تحصن خونین ضد داشناک در مسجد سرچشمه اردبیل(دوم تیر ماه 1382)، سفر مجدد به قلعه بابک(تیرماه 1384)، شرکت در مراسم سالگرد شهادت باقرخان سالار ملی در تبریز(مرداد ماه 1384)...بازداشت شده و مورد انواع اذیتهای جسمی و روحی قرار گرفته بود. در حال حاضر لسانی بیش از 5 پرونده در حال جریان در دادگاه انقلاب دارد و قبلا به مجازاتهای مختلفی از جمله کیفر نقدی و شلاق و زندان و تبعید به مسجد سلیمان محکوم شده است.

عباس لسانی دو روز قبل از برگزاری قیام دویست هزار نفری اهالی اردبیل، مورد تهدید جانی نیروهای اطلاعاتی قرار گرفته بود. به او گفته شده بود که در صورت مشاهده شدن در خیابان، وی را با دو گلوله خواهند کشت! اما به رغم این تهدیدات غیر قانونی و برگزار شدن ضد تظاهرات دولتی در قبل از ظهر روز 6 خرداد ماه، لسانی در روز قیام، در صف اول قیامگران و هویت طلبان جسور اردبیلی حرکت کرد و سخنرانی مبسوطی را در دفاع از حقوق ملت آذربایجان و ضرورت برگزاری تظاهرات مدنی اهالی اردبیل ایراد نمود. او پس از وقوع قیام شجاعانه و سراسری شهری در اردبیل به منزل رفت و در روز 13 خرداد ماه با حمله مسلحانه بیش از 30 مامور و شکستن درب خانه، در برابر چشمان وحشت زده خانواده، از منزل ربوده شده و به زندان اردبیل منتقل گردید. خانه وی مورد تفتیش قرار گرفت و تمامی کتابها و دست نوشته های وی به همراه کامپیوتر شخصی اش از منزل جمع آوری گردید. از سوی دیگر مغازه لسانی نیز که تنها ممر درآمد او، همسر و سه فرزند خردسالش میباشد از 35 روز پیش پلمپ شده و پروانه کسب آن لغو شده است. همچنین مهدی محمد پور (خواهرزاده) و جعفر سبحانی (همکار وی در مغازه) نیز بازداشت شده اند. عارف لسانی (برادر وی) نیز مدتی را به دلایل واهی در زندان گذرانده است. همچنین همسر لسانی هم به دلیل انجام مصاحبه با رسانه ها، تهدید به بازداشت شده است.

اکنون لسانی در حال تبدیل شدن به اسطوره مقاومت و شجاعت برای ملت آذربایجان است. از عموم نهادهای حقوق بشر بخصوص فعالین حرکت ملی آذربایجان در داخل و خارج از کشور تقاضا می شود به هر صورت ممکن خود را آماده دفاع از حیات تحت مخاطره عباس لسانی کنند.

قرار بازداشت صالح کامرانی به مدت دو ماه تمدید شد.

براساس خبر رسیده قرار بازداشت صالح کامرانی به مدت دو ماه دیگر تمدید شد.صالح کامرانی از وکلای شناخته شده آذربایجانی است که وکالت چندین نفر از فعالین مطرح حرکت ملی آذربایجان از جمله مهندس امانی و عباس لسانی را به عهده دارد.کامرانی در تاریخ 24/03/1385 پس از خروج از دفتر وکالتش در تهران ناپدید شد و پس از چندین روز و با پیگیری خانوادشان مشخص گردید ایشان در بازداشت وزارت اطلاعات می باشد.قابل ذکر است که تاکنون به وکیل ایشان یوسف مولایی اجازه ملاقات با وی داده نشده است.

نامه تکان دهنده ائلیاز یئکنلی از زندان مرند

فعالین آذربایجانی در زندان ها وادار به ارائه اعترافات و انجام مصاحبه های دروغین می شوند

اورمونیوز(26 تیر 1385): صاحبعلی خدابخش (ائلیاز یئکنلی)  فعال سیاسی آذربایجان که بیش از سی و پنج روز است در زندان مخفی اداره اطلاعات تبریز به سر می برد، طی نامه ای از زندان وضعیت اسفناک خود را به اطلاع مردم و مجامع جهانی رسانیده است. وی در نامه خود از آنچه طی دوران بازداشت بر سر وی آمده نوشته و خواهان رسیدگی مجامع داخلی و بین المللی مدافع حقوق بشر گشته است. متن این نامه بدین شرح است:

ملت مبارز آذربایجان و سازمانهای حامی حقوق بشر؛

من، صاحبعلی خدابخش (ائلیاز یئکنلی) فریاد مملو از درد و الم خود را از زندان مخفی اداره اطلاعات تبریز که به خاطر دفاع از زبان و فرهنگ و هویت ملی ترک های آذربایجان درآن به سر می برم به گوش شما می رسانم. همانطور که مطلعید در پی اهانت سازماندهی شده شوونیسم فارس علیه ترکهای آذربایجان که از جانب روزنامه ارگان دولت جمهوری اسلامی صورت پذیرفته بود، جمعیت سی میلیونی ترک های آذربایجان دراعتراض به این حرکت شوم ومغرضانه، با برپایی تظاهرات گسترده اعتراضات حق طلبانه خود را به نمایش گذاشتند. این حرکت ملی آذربایجانی ها زنگ هشداری بود به حاکمان مستبد شوونیسم فارس و هواداران مزدور آن و خائنان وطن فروش تا دیگر بار از طرح و اجرای چنین اعمال شومی دست کشیده در برابر حقوق طبیعی ملت آذربایجان تمکین کنند. شایان ذکر است که بنده یکی از فعالین فرهنگی و سیاسی آذربایجان به خاطر دفاع از فرهنگ و هویت ملی خود توسط اداره اطلاعات ایران بازداشت شده ام و پس از تحمل سی روز سلول انفرادی بدون دارا بودن حقوق مربوط به متهمین سیاسی تحت شکنجه جسمی و روحی شدید واقع شده ام. بنده در این مدت بر اثر تحمل ده ها نوع شکنجه روحی و جسمی و با توجه به سابقه قبلی دچار بیماریهای مختلف قلبی، کلیه و مجاری ادراری، دستگاه گوارش، ستون فقرات و بیماری ضعف بینایی و شنوایی گردیده و تعادل جسمی خود را از دست داده ام. بر اثر این بیماری ها طبق گزارش پزشکی اداره اطلاعات مرکزی آذربایجان شرقی بنده را به زندان قیرخلار مرند انتقال داده اند. بنا به اظهارات پزشک و به گواه گزارش پزشکی زندان مرند، تداوم این بیماری ها و عدم اجازه جهت مراجعه به پزشک برای معالجه، این بیماری ها میتواند عواقب بسیار خطرناکی از جمله سکته قلبی و یا مرگ را به دنبال داشته باشد.

ملت آذربایجان و حامیان حقوق بشر؛

با توجه به اینکه در هیچ کجای دنیا و حتی در چهارچوب قوانین داخلی ایران و اعلامیه جهانی حقوق بشر دفاع از هویت و فرهنگ یک ملت جرم محسوب نمی شود، اداره اطلاعات مرکزی استان آذربایجان شرقی با زدن اتهامات واهی چون پان ترکیسم و یا جاسوسی به نفع بیگانه و تبلیغ علیه نظام تلاش دارد بنده را از ادامه فعالیت های فرهنگی و سیاسی بازدارند. آنها در برابر اعتراضات این جانب نسبت به اعمال شکنجه های جسمی و روحی اعلام می کنند که ما از تهران دستور می گیریم. این در حالیست که هم اکنون صدها نفر از فعالین آذربایجانی در زندان های رژیم ایران تحت انواع شکنجه ها قرار دارند و از آنان در شرایطی به دور از حرمت انسانی خواسته می شود که تعهدنامه امضا کنند و یا بازجویان در اعمالی که مغایر با قوانین شناخته شده و مورد پذیرش جهانیان است، فعالین آذربایجانی را وادار به ارائه اعترافات دروغین و در مقابل دوربین ها میکنند تا اعلام کنند که از کشورهای خارجی کمک دریافت می کنند و یا به نفع آنها اقدام می کنند.

بنده در شرایطی کاملا دشوار به لحاظ جسمی و روحی این نامه را به مثابه درخواستی به فعالین و حامیان واقعی حقوق بشر مینویسم. امیدوارم بساط جور و ستم هر چه سریعتر از سراسر جهان برداشته شود.

صاحبعلی خدابخش( ائلیاز یئکنلی)

زندان قیرخلار مرند

مصاحبه با خانم مینا اصغری همسر آقای صالح کامرانی

مصاحبه با خانم مینا اصغری همسر آقای صالح کامرانی
اتهام همسر بنده اقدام برای براندازی نظام از طریق تبلیغ علیه نظام می باشد.
خانم مینا اصغری با بیان این مطلب اظهار داشتند که امروز(13/04/1385) نیز با توجه به قولی که از طرف دادگاه داده شده بود همسر بنده آزاد نگردید.

ایشان اظهار داشتند که : روز شنبه 10/04/1385 همسرم به من زنگ زدند و گفتند که قرار وثیقه بنده مورد موافقت قرار گرفته و قرار است که با قرار وثیقه 10 میلیون تومانی بنده را آزاد کنند، من نیز با توجه به حرف ایشان روز یکشنبه 11/04/1385 به دادگاه مراجعه کردم. ولی در کمال ناباوری دیدم که قرار وثیقه به 50 میلیون افزایش یافته است. من نیز با عجله قرار وثیقه 50 میلیون تومانی آماده کردم ولی بعد از 4 – 5 ساعت بروبیا، به من گفتند که آقای قاضی مرخصی هستند و روز سه شنبه تشریف می آورند، شما روز سه شنبه بیایید آزاد میکنیم.

امروز(13/04/1385) نیز من از ساعت صبح ساعت 8 همراه با خانواده و تعدادی از دوستان به شعبه 14 بازپرسی دادگاه انقلاب واقع در خیابان معلم رفتیم و بعد از مراجعه به دفتر قاضی متوجه شدیم که ایشان تشریف نیاورده اند.

بعد از یک ساعت منتظر شدن به ما گفتند که آقای قاضی امروز تشریف نمی آورند و مثل اینکه پیش دادستان کل تشریف برده اند و فردا قرار شده بیایند.

لازم به ذکر است که هنوز به وکیل آقای کامرانی اجازه ملاقات داده نشده است، ایشان در تاریخ 10/04/1385 با مراجعه به بازپرسی مربوطه برای ملاقات، اجازه ملاقات نتوانسته اند بگیرند و همچنین به ایشان گفته شده که در عرض این هفته ایشان آزاد خواهند شد و نیازی به وکیل ندارند! و همچنین به آقای صالح کامرانی اجازه داده نشده تا وکالت نامه خودشان را امضا کنند.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به ملاقات حضوری خودشان با قاضی مربوطه فرمودند: من بعد از اینکه محل دادگاه را ترک کردم اتفاقی قاضی را ملاقات کردم و متوجه شدم که ایشان در مرخصی به سر میبرند.
بعد از پرسش از قاضی در مورد وضعیت همسرم ایشان فرمودند که هنوز تحقیقات ما تمام نشده و ایشان باید در بازداشت باشند و هنوز به این زودیها احتمال آزادی ایشان وجود ندارد.

درپایان خانم مینا اصغری در خصوص اتهامات همسرشان اعلام کردند که تنها اتهام همسرم که از طرف دادگاه اعلام شده، اقدام برای براندازی نظام از طریق تبلیغ علیه نظام می باشد.


تاریخ ارسال خبر 13/04/1385

     ادامه سرکوب و اختناق و سکوت روشنفکران اصلاح طلب

بنا به گزارشهای رسیده از شهرهای مختلف آذربایجان جو سرکوب و اختناق هنوز ادامه دارد و دستگیری همه روزه فعالان سیاسی ترک در این شهرها در سکوت روزنامه ها و سایر رسانه های ارتباط جمعی گروههای سیاسی مرکز با شدت و ایجاد رعب و وحشت انجام میگیرد.

جدیدترین اخبار دستگیرشدگان :

تهران:

مهندس حسن راشدی روز یکشنبه ۱۱ تیر ساعت ۱۴ در محل کارش در متروی فلکه صادقیه تهران توسط ماموران اطلاعات بازداشت شد.راشدی یکی از روزنامه نگاران و نویسندگان شناخته شده در آذربایجان می باشد.هنوز از علت دستگیری  و محل نگهداری ایشان خبری کسب نشده است.

اهر و کلیبر:

طی چند روز گذشته جمعی از فعالان ملی آذربایجان که قصد شرکت در مراسم گرامیداشت بابک را داشتند در شهرهای اهر و کلیبر دستگیر شده اتد این افراد به زندان تبریز منتقل شده اند.

ابراهیم وثوقی ، محمد جعفر پور  ، بهمن صادقي  ، فرزاد عزيزخاني 

همچنین همسر آقای بهمن صادقی نیز به دادگاه انقلاب تبریز فراخوانده شده است.

در هوراند از توابع اهر هم ۳ عضو یک خانواده از روز ۵ تیر بازداشت شده اند این سه برادر به نامهای امامت  ، سخاوت  و عبادت مددی از پنجم تیر در بازداشت هستند.

تبریز :

آقای علی بدلی دانشجوی دانشگاه پیام نور تبریز در منزل خود دستگیر شده و در شرایط نا مشخصی و بدون ملاقات با وکیل مدافع در بازداشت بسر میبرد .

علی رباعی از فعالان حرکت ملی آذربایجان در مورخه 20/3/1385 در محل کار خود توسط نیروهای اطلاعاتی تبریز دستگیر شده و تا این لحظه هیچ اطلاعی از وضعیت نامبرده در دست نیست.

همچنین علی حاج ابولو (ارک) از دیگر فعالان حرکت ملی و چنگیز بخت آور در گفتگوی تلفنی از زندان اوین تهران با خانواده خود وضعیت جسمانی خود را بسیار وخیم اعلام کرده اند. این در حالی است که در طی روزهای گذشته پدر حسن ارک به علت سکته قلبی درگذشته است.

دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۸۵

با آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

صالح کامرانی همچنان بی دلیل در بند!!

بنا به گزارش خبرنگار وبلاگ، آقای صالح کامرانی که از تاریخ 24/03/1385 در اسارت شوونیزم فارس می باشند، قرار بود در تاریخ (11/04/1385) با قرار وثیقه سند آزاد بشوند که بعد از مراجعه خانواده وی، اعلام کرده اند که ایشان باید در حضور قاضی آزاد شوند و قاضی نیز روز سه شنبه تشریف می آورند.بنا به گزارش همکارمان، قاضی راسخ متین که قضاوت این پرونده را برعهده دارد قرار وثیقه را ده میلیون تومان اعلام کرده بودند ولی بعد از فراهم کردن قرار وثیقه توسط خانواده آقای کامرانی، این مقدار را به پنجاه میلیون افزایش داده اند این بار نیز با فراهم کردن قرار وثیقه مورد نظر از طرف خانواده آقای صالح کامرانی، از طرف دادگاه اعلام کرده اند که ایشان باید در حضور قاضی آزاد شوند.بنا به اظهارات یکی از افراد خانواده آقای کامرانی، بعد از چندین بار رفت و آمد، آخرین جواب از سوی دادگاه این بوده است که بایستی منتظر باشید تا قاضی پرونده روز سه شنبه(13/04/1385) تشریف بیاورند و ایشان را آزاد کنند.
لازم به ذکر است که آقای صالح کامرانی در شعبه 14 بازپرسی دادگاه انقلاب تهران نگهداری میشوند و تاحالا هیچ کس بجز همسرشان(آنهم با سماجت و اصرار) نتوانسته است با آقای کامرانی ملاقات کند.

همچنین وکیل ایشان آقای مولایی نیز روز شنبه(10/04/1385) با مراجعه به آنجا برای ملاقات با موکل خودشان، نتوانسته اند موکلشان را ملاقات کنند و گویا به ایشان گفته اند که شما تشریف ببرید ما در عرض این هفته ایشان را آزاد میکنیم.

آقای صالح کامرانی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز می باشند و همچنین وکالت اکثر فعالین آذربایجان، که دستگیر شده اند، را آقای صالح کامرانی بدون داشتن هیچ چشم داشتی برعهده گرفته اند که وضعیت جسمانی اکثر آنان وخیم گزارش شده و همانطور که اطلاع دارید آقای عباس لسانی(از موکلین آقای صالح کامرانی) نیز تا حالا چندین بار بیهوش شده اند.

تاریخ ارسال خبر 11/04/1385

http://salehkamrani.blogspot.com/

بازداشت 5 فعال سیاسی آذربایجان

اردبیل

امروز ۶/۴/۱۳۸۵ ساعت ۳ بعد از ظهر اکبر قربانی فعال شناخته شده آذربایجانی در محل کارش دستگر شد.بر اساس گفته همکاران قربانی امروز چند نفر لباس شخصی به محل کار وی -ذوب آهن اردبیل- وارد شده و ایشان را بازداشت نمودند .

اکبر قربانی پس از تظاهرات و اعتراضهای گسترده در اردبیل نسبت به سیاست های تبعیض آمیز جمهوری اسلامی در قبال ملت آذربایجان بارها مورد تهدید افراد لباس شخصی قرار گرفته بود.قربانی به همکاران خود گفته است از لحظه بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است .

خدافرین

همچنین در خدافرین مغان فرامرز پستو ، شهرام احمدزاده و صاحبعلی رستمی امروز بازداشت شده اند. از اتهام و محل نگهداری نامبردگان خبری منتشر نشده است.

خوی

ابراهیم جعفر زاده فعال سیاسی-فرهنگی آذربایجان امروز ۶/۵/۱۳۸۵ ساعت ۶ بعد از ظهر به اداره اطلاعات خوی فراخوانده و بازداشت شد.

جعفرزاده دبیر انجمن غیر انتفاعی اورین می باشد و بارها توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده است

. نزدیکان جعفرزاده اظهار داشتند که دستگیری ایشان به دلیل نزدیکی مراسم روز ملی بابک می باشد

.با آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی

سه شنبه ۶ تیر 1385

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

نامه مجمع دانشگاهيان آذربايجاني در خصوص آخرين تحولات مربوط به اعتراضات اخير ملت آذربايجان به رئيس قوه قضائيه

رياست محترم قوه­قضائيه جمهوري اسلامي ايران

جناب آقاي حجت­الاسلام شاهرودي

همانطوري که مستحضريد در پي اهانت روزنامه دولتي ايران به ملت شريف آذربايجان, اعتراضات گسترده­اي در قالب تحصن, راهپيمايي, نامه­ و بيانيه­هاي مکتوب صورت گرفت که متأسفانه به علت سوءتدبير و درايت عده­اي از مسئولان کشوري و امنيتي استانهاي آذربايجان به خشونت گراييد و برابر اطلاعات دقيق واصله منجر به کشته شدن دهها تن, زخمي شدن صدها تن و دستگيري هزاران تن انجاميد و فضاي آذربايجان را غمگين ساخت. اين در حالي که در هيچ يک از اين اعتراضات شعاري عليه نظام و مسئولان آن داده نشد و بي­شک اين مسئله خود سبب اصلي خشمگين شدن و انجام رفتارهاي غيرمدبرانه­اي است که نتيجه آن در شرايط فعلي بدبيني و نارضايتي گسترده مردم آذربايجان نسبت به دولت و حاکميت مي­باشد.

رياست محترم قوه­قضائيه, در جريان اين حوادث عده­ زيادي از جوانان و فرزندان آذربايجان به خاک و خون غلطيدند که در ادبيات سياسي کشور به عنوان ثمره انقلاب ناميده مي­شوند! علاوه براين, عده زيادي در اين حوادث دستگير و زنداني شدند که عمدتاً جزو دانشگاهيان, نويسندگان, شعرا, روزنامه­نگاران و در يک کلام نخبگان ملت آذربايجان هستند.

آيت­ا... شاهرودي, آنچه که در پي اين حوادث در آذربايجان رخ داده و مي­دهد نه تنها با هيچ يک از قوانين بين­المللي و ملي سازگار نيست, بلکه بطور واضح ناقض حقوق شهروندي است که جنابعالي بر اجراي آن توسط ضابطان, قضات و پرسنل قوه­قضائيه حکم رانده­ايد.

رياست محترم قوه­قضائيه, در حالي که هزاران تن از فرزندان آذربايجان در بازداشتگاهها و در کنج بيمارستانها بسر مي­برند, در کمال بهت و حيرت مسئولان قوه­قضائيه بر آزادي با وثيقه متهمان و رفع توقيف از روزنامه ايران تأکيد مي­ورزند و گمان مي­کنند که ملت آذربايجان آنچنان نادان است که اين چنين سياست­بازيها را نمي­فهمد. صدا و سيماي کشور که هر روز خبرهاي اعتراضي کوچک در سطح دنيا را براي چندمين بار پخش مي­کند و يا روزنامه­ها و خبرگزاريهاي کشور که روزانه صدها خبر کم ارزش را مخابره مي­کنند, نه تنها ملت مظلوم آذربايجان را در شرايط حساس تنها گذاشتند, بلکه رجزخوانيهاي عده­اي مسئول بي­تدبير منطقه آذربايجان را چنان در بوق و کرنا دميدند که گويا عده­اي جاني و عامل موساد و سيا توسط هواپيماهاي آمريکا و اسرائيل در آذربايجان فرود آمده­اند و باني و عامل اين اعتراضات بوده­­اند!

بخش خبري ساعت 30/8 شبکه دوم در حالي تصاوير مظلوم­نمايي از پرسنل روزنامه ايران را نشان مي­دهد که گويا ملت آذربايجان بسان يک ظالم در حق اينها ظلم کرده است! کسي نيست از اين آقايان بپرسد چرا سري به دفاتر دهها نشريه توقيف شده منطقه آذربايجان که پرسنل آنها در بازداشت هستند, و يا هزاران خانواده­اي که عزيزانشان در بازداشت به سر مي­برند, نمي­زنيد تا مردم ايران آه و ناله­هاي آنها را بشنوند! بياييد گوشهاي خود را براي يکبار هم که شده باز کنيد تا جيغهاي جگرخراش مادران, پدران, خواهران و برادران آذربايجان را که عزيزان خود را به خاطر بي­تدبري عده­اي مسئول­نما از دست داده­اند, بشنويد!

حضرت آيت­ا... شاهرودي, قراين و شواهد نشان مي­دهد عده­اي قصد دارند تا حوادث آذربايجان را به خارج و بيگانگان نسبت دهند و در کنار آن نمايشهاي تلويزيوني ترتيب داده و عده­اي بي­گناه را محکوم نمايند. از اينرو, از جنابعالي تقاضا داريم ضمن تعيين هيئتي ويژه براي بررسي حوادث آذربايجان و بي­قانونيهاي صورت گرفته, از پايمال شدن حقوق عده­اي بي­گناه و محکوم شدن ناعادلانه فرزندان مردم آذربايجان جلوگيري نماييد و مسببان اين اعمال را به سزاي اعمال خويش برسانيد؛ در غير اينصورت عليرغم ميل باطني ناچار به رجوع به نهادهاي بين­المللي هستيم.

  مجمع دانشگاهيان آذربايجاني 10/3/1385

بوگونه دک AMC يه گونئی آذربايجاندان گلن معلومات بئله دير:

شهيدلر:

1- محمد پاکروان                      تبريز

2- خليل افقی                         تبريز

3- حيدر ياورنيا                         تبريز

4- جمشيد زنجانی                  تبريز

5- رضا ميرآقاپور درويشی          تبريز

6- وحيد باورنيا                         تبريز

7- فرزاد اسد پور                      اورمو

8-  سياحی                            اورمو

9- يحيی نوروزی                      سولدوز(نقده)

10- توحيد آذريون                     سولدوز

11- عسگر شکاری                  سولدوز

12- عليرضا قلی پور                 سولدوز

13- توحيد اشرافی                   سولدوز

14- همت اسم زاده                 سولدوز

15- حسين فتحی پور               سولدوز 12 ياشيندا

16- .... عزتی                          سولدوز

17-  .... نوجوان سولدوز 15 ياشيندا                 

18- واحد آذری پور                    سولدوز

19- علی عباسی                    سولدوز

20- عسگر قاسمی                  سولدوز

21- ابراهيم عسگر پور              سولدوز  (آذرپور)

22- توحيد زمان پور                  سولدوز

23- محمدعلی جنت نيا            سولدوز (65ياشيندا)

24- عسگر قاسمی                  سولدوز

25- جلال عابدی                      خياو (مشکين شهر)

آخرین اخبار از زندانیان آذربایجان

زنجان:

رضا عباسی – عضو موسس کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان – همچنان از 6 تیر در بازداشت است و علیرغم پایان تحقیقات قاضی از تبدیل قرار بازداشت وی خودداری مینماید.

تبریز :

تنی چند از دستگیر شدگان تبریز که به زندان اوین منتقل شده بودند شب 28 تیر به تبریز بازگردانده شدند ، بدین ترتیب غلامرضا امانی، چنگیز بخت آور، حسن حیدراوغلو ، حسن ارک ( حاجی ابوئی)- علی حامد ایمان هم اکنون در زندان تبریز به سر می برند. بدلیل عدم ملاقات این زندانیان با خانواده ها اطلاعات دقیقی از سلامت جسمی و روانی آنان در دست نیست.

 هر جند در روزهای اخیر جمعی از بازداشت شدگان به قید وثیقه آزاد شده اند با این حال هر روز اسامی دیگری از بازداشت شدگان مشخص میگردد از جمله فردی به نام رحیم ولی پور یک ماه پیش دستگیر شده است.

هدایت ذاکر – دبیر مدارس تبریز – که پارسال به اتهام اقدام علیه امنیت ملی زندانی گردیده بود 31 تیر ماه پس از گذراندن 7 ماه زندان به صورت مشروط آزاد گردیده است.

همچنین حسین احمدیان دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی 31 تیرماه بعد از یک ماه حبس در انفرادی به قید وثیقه آزاد شده است.

اردبیل:

اکبر خوب از فعالین حرکت ملی آذربایجان که بدنبال تظاهرات مردم اردبیل در ششم خرداد بازداشت شده و هفته ها در زندان به سر برده بود 30 تیر با حکم دادگاه انقلاب این شهر به 50 ضربه شلاق و 300 هزار تومن جریمه نقدی محکوم و سپس به قید وثیقه آزاد شده است. جلال تقوي ديگر فعال اردبيلي نيز امروز دوم تير با وثيقه 50 مليون ريالي آزاد گرديد.

 گزارشهای دریافتی از زندان اردبیل حاکی از آن است که عباس لسانی همچنان به اعتصاب غذای خود ادامه میدهد و حالش هر روز وخیمتر میگردد در این رابطه بنا به تصمیم شورای تامین استان اردبیل ، خانواده لسانی حق بازگشائی مغازه پلمپ شده خود را ندارند. لازم به ذکر است که این مغازه تنها منبع درآمد این خانواده می باشد که از تاریخ ۱۳ خردادماه پلمپ شده است.

همچنین دو نفر از دانشجویان دانشگاه اردبیل به نامهای حامد اسماعیلی و حسین خیاطی که 5 تیر بازداشت ( یک روز قبل از تظاهرات اردبیل ) و پس از 10 روز حبس و شکنجه آزاد شده بودند از طرف دادگاه انقلاب اردبیل احضار گردیده اند.

مراغه :

دادگاه انقلاب شهرستان مراغه ضمن احضارآقایان یاشار حکاک پور مراغی(دانشجوی سابق دانشگاه زنجان )،حامد یگانه پور(دانشجوی دانشگاه آزاد مراغه)،مجید پژوهفام(استاد دانشگاه)،داوودعظیم زاده (معلم)وعلیرضا حقی که هرکدام باقید وثیقه 30 میلیون تومانی آزاد هستند،زمان دادگاه این افراد را۱۵ مردادماه اعلام نمود افراد فوق باید در روز 15 مرداد همراه وکیلشان محمد رضا فقیهی در دادگاه انقلاب شهرستان مراغه به ریاست قاضی سلیمی حضور یابند اتهامات این افراد قومیت گرایی ،اقدام علیه امنیت ملی ،تبلیغ علیه نظام ،نشر اکاذیب ،توهین به رهبری وتحریک مردم به اغتشاش وبرهم زدن نظم عمومی وتخریب اموال عمومی عنوان گردیده است.

محمد رضا فقیهی وکالت نامبردگان را بر عهده دارد.

 2 مرداد 1385

با آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

اعضای پارلمان اروپا خواستار آزادی زندانیان آذربایجان شدند

در ارتباط با افزايش فشار عليه آذربايجاني ها در ايران 19 عضو پارلمان اروپا بيانيه اي امضا كرده اند. در بيانيه از حكومت ايران آزادي فوري و بي قيد و شرط محبوسين سياسي آذربايجان خواسته مي شود.

در بيانيه گفته مي شود كه بر اساس تخمينات سازمان ملل متحد آذربايجانيها با جمعيتي حدود 30 ميليون نفر 40 درصد جمعيت كشور كثيرالمله ايران را تشكيل مي دهند. دراين   سند آمده است كه علي رغم اينكه آذربايجانيها قسمت بزرگي از جمعيت ايران را تشكيل مي دهند اما آنها در معرض يك آسيميلاسيون (استحاله) سيستماتيك قرار گرفته و از حقوق اوليه انساني خود محروم مانده اند.

در بيانيه ذكر مي شود كه فشارهايي   كه نزديك يك قرن تداوم داشته انداين روزها   در تعدادي از شهرهاي آذربايجاني ايران مثل تبريز ، اروميه ، نقده ، خوي ، زنجان و اردبيل باعث تظاهرات اعتراض آميز شد. اما حكومت ايران با كشتار دهها انسان ، زخمي نمودن صدها معترض و حبس هزاران نفر اعتراضات را با خشونت پاسخ گفت.

در بيانيه وضعيت محبوسين بحراني ذكر مي شود. محبوسين را خطر شكنجه و اعدام تهديد مي كند. اعضاي پارلمان اروپا تاكيد نمودند كه زندگي محبوسيني كه در اعتراض به بازداشت غير قانوني خود دست به اعتصاب غذا زده اند نيز در خطر است.

امضا كنندگان بيانيه با در نظر گرفتن حقايق فوق ، ناراحتي جدي خود را از صحت محبوسان اعلام نموده و از حكومت ايران مي خواهند كه از محل نگهداري محبوسين اطلاعات داده ، براي ملاقات با موكلين منتخب خود و خانواده شان شرايط نامحدود فراهم ساخته و مراقبتهاي پزشكي را براي آنها فراهم سازند. سند امضا شده توسط 19 عضو پارلمان اروپا  خطاب به رييس جمهور ، اعضاي حكومتي و مجلس و سفراي ايران در اروپا نوشته شده است.

منبع خبر:

http://www.azadliq.org/Article/2006/07/19/20060719123157660.html

آخرین خبر از مرگ مشکوک برادران قویدل در ماحال خدافرین

مقامات محلی از دادن قایق نجات به خانواده قویدل احتناب کرده اند

وقتی که فرج قویدل، معلم 37 ساله ماحال خدافرین، از مفقود شدن برادران خود در کنار رود ارس مطلع می شود با مراجعت به مقامات محلی، خواهان دریافت قایق نجات برای جستجوی برادران خود می شود که پاسخ او را منوط به صدور اجازه از تهران می دانند.

اجازه ای که به رغم طبیعی بودنش هرگز صادر نشده است.

مسعود رجبی

 افزایش بی سابقه کشف جنازه های مجهول الهویه در تبریز

 

امروز: ‪چهارشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۸۵

بر اساس گزارشهایی که از درون نهادهای دولتی و همچنین اخباری که از مشاهدات مردمی در تبریز منتشر شده است بعد از قیام هفته اول خردادماه، آمار کشف جنازه های مجهول الهویه بصورت فوق العاده ای دراین شهر افزایش یافته است.

اطلاعات دردسترس عبارتند از:

استخر شاه گلی... دو جنازه ... آثار دستبند بر دست یکی از جنازه ها مشهود بوده  و جنازه شهید صبوحی نژاد در این استخر یافت شده است.

  چهل متری... یک جنازه ...صورت این مقتول متلاشی شده است.

 زعفرانیه...یک جنازه...آثار دستبند بر گردن این جنازه مشهود است.

 امره قیز... یک جنازه... این جنازه متعلق به یکی از دو برادر دو قلو است.تلاش برای شناسائی نام این مقتول ادامه دارد.

 حیدر اباد... یک جنازه

همه این جنازه ها متعلق به مردهای جوانی با سنین مابین 20 تا 25 بوده اند. بی تردید جنازه های متعدد دیگری نیز وجود دارند که خبر کشف آنها به دست ما نرسیده است.  

نسخه قابل چاپ    PDFدانلودفایل

 

بالاي صفحه      صفحه اصلی 

info@dunazhak.net